Desert

(smejo)

 

Je nedeľa, niečo okolo obeda, pomaly sa balíme, lúčime so spoluúčastníkmi Divej svine. Rozhodnutí poobzerať si ešte nejaké zaujímavosti, ale hlavne prespať na púšti opúšťame osadu Tančibokovci.

Keď som pred štyrmi dňami po prvý krát uvidel toto prostredie v ktorom sa nachádzame v spomienkach sa mi vynorila jedna fotografia ktorú som mal tuším v učebnici vlastivedy niekedy na základnej škole. Piesok a borovice. Dosť nezvyklé prostredie pre mňa, človeka žijúceho medzi dvoma Fatrami. Teda tie borovice sú aj u nás, ale toľko piesku... .

Spolu s Ahojom prichádzame na prvú zastávku našej cesty - Plavecký hrad. Počasie je super, vidíme pred sebou celý vojenský výcvikový priestor v ktorom by sa mala nachádzať aj ozajstná slovenská „púšť“, miesto, kde sa dnes chystáme prespať. VVP Malacky má naozaj úctyhodné rozmery. Je to jediná vojenská letecká strelnica na slovensku. Je pravda, že pár ľudí nám tam neodporúčalo spať, no ale kto by v nedeľu  v noci šiel bombardovať.

Podľa mapy by niekde v okolí hradu mala byť aj plavecká jaskyňa. Šli sme ju teda hľadať. Cestu sme si vybrali samozrejme tú najkratšiu. Pekne strmým a zarasteným svahom. Pri zostupe sme našli v jednom dutom strome plastovú krabičku so zaujímavým obsahom. Po chvíli skúmania tohto predmetu sme pochopili o čo ide. Je to vlastne taká celosvetová stopovacia hra pre majiteľov GPS navigátorov. Niekto schová krabičku na nie príliš prístupnom mieste tak aby ju náhodný okoloidúci (ako napríklad my) len tak neobjavil. Potom zverejní presné súradnice miesta na internete a GPS dobrodruhovia  z celého sveta cestujú a hľadajú. My sme si to poobzerali, odložili na pôvodné miesto a pobrali sa ďalej. Zostup dolu dlhý niekoľko stoviek metrov nám trval skoro hodinu. Jaskyňu sme nakoniec našli, úplne dolu vedľa cesty. Dnu sme sa nedostali – bola zamknutá.

Vzhľadom k pokročilému času sme sa rozhodli, že ideme ďalej, k nášmu dnešnému cieľu. Na „desert“ sme chceli doraziť ešte za svetla. Kráčame po asfaltke. Je september, a na stromoch okolo cesty je dosť ovocia. Stravy nemáme vaľa, takže ochutnávame čo sa len dá. Asi po hodine prichádzame na okraj vojenského priestoru. Vyzerá to tu skoro ako na železničnom priecestí - rampa, svetelná signalizácia, len koľajnice tu chýbajú. No a samozrejme je tu zopár tabúľ upozorňujúcich na vojenský priestor, nebezpečenstvo ohrozenia života, zákaz vstupu bez povolenia a podobne... . Zbytočne sa tu nezdržujeme a ideme ďalej. 

Na prvý pohľad sa vojenský priestor od nevojenského ničím neodlišuje. Taký skoro obyčajný borovicový les. Ako nájdeme našu púšť to stále nevieme. Aj preto nás po chvíli celkom potešila tabuľa s nápisom pieskovňa JRD. Pomyslel som si, že teda v takej pieskovni je asi piesok a piesok je aj na púšti a tu tú púšť volajú asi pieskovňa !? alebo čo. Jedným slovom išli sme tým smerom kde ukazovala tabuľa. Po chvíli sa predo mnou vynorilo to úžasné územie. To, kde stopy pútnikov zmiznú s prvým vánkom, to, kde slovo prach znamená nutnú súčasť každej chvíle, to, kde slovo ďaleko znamená ďalej ako inde a slovo voda má nanajvýš abstraktný význam... . Je pravda, že územie ktoré som videl bolo široké možno 500 a dlhé 700 metrov, no najväčšia púšť ktorú som doteraz navštívil bolo detské pieskovisko a tak si myslím, že moje pocity boli oprávnené.

Zhodil som batoh. Vyzul si aj tak deravé tenisky. Slnko zapadalo. Prechádzal som sa bosími nohami po chladnúcom piesku, potom som si kľakol, trochu ho prehrabal rukami, začal som robiť kotrmelce, behať, hádzať sa o zem... . Celkom príjemné trošku sa vyšalieť a byť si istý, že ma nesleduje nikto, kto by mi chystal zvieraciu kazajku. Po chvíli prišiel aj Ahoj (bol zatiaľ v kríku vykonávať voľáku biologickú potrbu). Slnko zapadlo a tak sme si našli miesto na spanie. Krásne miesto na vrchole pieskovej duny.

Rozhodol som sa spať bez karimatky, chcem dokonale cítiť púšť. Rozkladám si bivak, len celtu a spacák. Behám stále bosý, je to pohodlnejšie hoci piesok je už celkom chladný. Večeru si budeme asi variť, takže ideme nájsť nejaké drevo. Je ho tu pri neďalekých stromoch dosť. Býva tu asi poriadne teplo a sucho pretože také vyschnuté drevo som zatiaľ nikde nevidel. Až ma to udivuje, že konáre s priemerom asi 10 cm nie je židny problém polámať. Sekera by tu bola poriadne zbytočná vec. V piesku sme vyhrabali jamu na ohnisko a zapálili oheň. Sedeli sme, varili večeru, jedli večeru, ležali, spomínali na posledné 4 dni, čo sme videli, zažili, koho sme spoznali, slovom neopísateľá pohoda. Keď som zašiel trochu ďalej od ohňa videl som nádherné obrázky. Tma, kopček, na ňom plamene ohňa osvetľovali okolitý piesok, vedľa sedel Ahoj, skláňal sa nad svojim ešusom, neďaleko naše spacáky a nad tým všetkým obloha plná hviezd a medzi nimi mesiac.

Zaliezol som do spacáku a pomaly zaspal. Bola úplne pokojná letná noc. Občas ma zobudil len slabý vietor, fúkajúc mi do tváre zrnká piesku, ktoré niesol so sebou.

Zobudili sme sa z východom slnka. Naskytal sa nám opäť nový pohľad na púšť pri stále silnejúcom slnečnom svetle. Nádherné miesto. Pod sebou máme v piesku anatomicky vytvarované miesta na ležanie. Piesok sa dostal naozaj skoro všade. Je v spacáku, v batohu, vo vlasoch, vo včerajšej večeri aj dnes ráno spolu s maslom na chlebe.

Dnes nás čaká cesta domov. Balíme sa, skúšame posledné skoky a kotrmelce na piesku dolu kopcom a pomaly odchádzame.

Slovensko je malá krajina, no i táto naša akcia je dôkazom toho, že nám má stále čo ponúknuť, stále má pre nás ukryté miesta, ktoré sú nevyčerpateľným zdrojom nádherných zážitkov. A stačí málo, niekedy len jediná noc... .

 

 

Späť na úvodnú stránku